TEKSTİL SEKTÖRÜ RAM-RAMÖZ DUMANI İÇİN ELEKTROSTATİK FİLTRE

Ülkemizde işletme dışındakilerin şikayeti , sanayi alanları etrafında yerleşimlerin çoğalması ve şikayetlerin artması üzerine tekstil kaynaklı atık gazın arıtılması yönünde yasal çalışmalar başlatılmıştır.

Elektrostatik filtre çalışma prensibi; doğru akım yüksek voltaj ile manyetik alan oluşturup , alandan geçen her çeşit toz duman ve buharı manyetik yapraklar üzerinde yoğunlaştırıp buharı suya , yağ buharını tekrardan yağa dönüştürme üzerine kuruludur.
Her çeşit makinenin veya her çeşit dumanın kendine has problemleri mevcuttur.

Ram Baca Dumanında karşılaşılan problemler ve çözümleri

  1. YÜKSEK SICAKLIK: Piyasada satılan Elektrostatik filtreler 65 C üzeri sıcaklıkta çalışmaz.Üretim portföyümüz içinde 600 C sıcaklıkta çalışan Elektrostatik filtre mevcuttur.Ancak Ram dumanın yanıcı etkisi mevcuttur.Elektrostatik filtre içinde oluşan voltaj arklarının dumanı tutuşturma ihtimali olduğundan duman sıcaklığının yanma sıcaklığının altına düşürülmesi gerekmektedir.Bu nedenle sulu eşanjör veya hava ısı geri kazanım eşanjörleriyle duman soğutulur.Yüksek sıcaklığın sistemde nadirde olsa oluşabilecek arızalar nedeniyle filtreye yüksek sıcaklığın gelmesi durumunda plastik izolatörler mutlak surette erimektedir.Bu nedenle filtre alırken izolatörlerin plastik olup olmadığı bilinmelidir.
  2. HAV PARÇACIKLARI :Her çeşit kumaştaki Hav oranı değişmektedir.Tül kumaşlardaki Hav oranı nerdeyse sıfıra yakındır.Ancak kalın ve elyaflı kumaşlardaki yoğun hav oranı soğutucu Eşanşörün ve arkasındaki elektrostatik filtre peteklerinin kısa sürede dolmasına sebep olmaktadır.Buna karşın bir çok firmanın farklı çözümleri mevcuttur. Hav parçacıkları tutuşma özelliğine sahip olduğundan özellikle elektrostatik filtrede oluşan elektrik arkları yangına sebep olabilir.Nitekim ülkemizde de bazı ithal filtrelerin kullanıldığı fabrikalarda yangınlar çıkmış filtre tamamen yandığını servislerimiz sonucu müşahede ettik. Bu nedenle Elektrostatik Filtre alırken sözleşmedeki garanti ibaresinde “fabrikasyon hatalar-kullanıcı hatası” ibareleriyle kaçış yollarını kapatınız.
  3. YÜKSEK BUHAR VE NEM ORANI:Ram makinelerinde yıkama ve silikonlama işlemi sırasında kumaşın ağırlığından çok daha fazla su buharlaşmakta, tonlarca su, duman içinde havaya karışmaktadır.Bu buhar soğutma işlemi sırasında %85-95 oranında elektrostatik filtreye ulaşmadan suya dönüşmektedir.Bu oran soğutma işlemi sonrasında düşen sıcaklığa bağlı olarak değişmektedir.Soğutma işlemi sonucu duman ortam sıcaklığına düşürülmezse yoğunlaşmanın bir kısmı elektrostatik filtre içinde gerçekleşmektedir.Bu durum elektrostatik filtrenin kendini kapatarak korumaya almasına neden olmaktadır.Özellikle şaseye bitişik izolatörlü elektrostatik filternin Ram Makinelerinde çalışma şansı neredeyse sıfırdır. İşte bu nedenle zaman zaman en pahalı olan bir ithal malı ürün dahi randımanlı çalışmamaktadır.Yatay elektrostatik filtreler yalıtkan metal dumanı için üretilmiştir.Üst petekten alt peteğe bir damlacık su düşmesi dahi alt peteğin kendini korumaya alarak kapatmasına sebep olmakta, dolayısıyla duman bırakmaktadır.
  4. TEMİZLİK VE YIKAMA:Ram bacasında kullanılan elektrostatik filtrelerin temizliğinde dikkat edilecek hususlara gelince ; sadece sıcak su filtre temizliği için yeterli değildir, otomatik yıkamalı makineler dahi 6 aylık veya yıllık periyotlarla bakıma alınmakta elle yıkanmaktadır.Yıkama esnasında kullanılan güçlü kimyasal yağ çözücüler seramik olan izolatörlerin içindeki boşluklara zaman içinde suyu ilerleterek izolatörü iletken haline getirmekte uzun vadede filtre dumanı tutmaz hale gelmektedir.Seramik izolatörlü filtrelerde bu süreç maksimum 7 yıldır.Bu nedenle Ram dumanında kesinlikle cam izolatörlü elektrostatik kullanılması gerekmektedir.Ülkemiz hariç Elektrostatik Filtre Aliminyumdan üretilmez.Dünya genelinde ağırlıkla ALMG 5754 alaşım veya çok nadirde olsa oluklu ince paslanmaz dan üretilmektedir.Aliminyumdan üretilmiş filtreler de temizlik için kostik kullanılması durumunda zamanla yapraklar incelmekte ve filtrelerinin ömrü kısalmaktadır.Kostik yerine bu iş için kullanılan deterjan ve temizleme kimyasalları mevcuttur.

ALMG 5754 ün dezavantajı kostiğe karşı dayanıksızlığı olsada paslanmaz filtre ağırlığından dolayı yapraklar esnemekte, gerilmekte dolayısıyla kollektör elektrotları ortadan şaseye yaklaşmaktadır.Buda filtrenin gücünü düşürmektedir.Bu nedenle hiç bir Avrupa ülkesinde paslanmaz elektrostatik filtre üretilmez.Ancak Afrika, Ortaasya gibi ülkelerde kostikten başkaca yağ çözücü kimyasal bulunmadığından bu gibi geri kalmış ülkeler için paslanmaz malzemeden elektrostatik filtrede üretilmeketdir.Firmamız da talebe ve ihtiyaca göre plastik dahil herçeşit malzemeden elektrostatik filtre üretilmektedir. (Plastik malzeme asit buharında kullanılmaktadır.Zira güçlü asitler her tür metali eritmektedir.)
Ülkemiz genelinde bulunan 500 den fazla Ram makinesi olduğundan, yeni bir pazar ortaya çıkmıştır.Şirketimiz 1989 yılından bu yana elektrostatik Filtre alanında geçmiş tecrübesi olan bir yapıya sahip, 4 kıtada satış ve servis merkezi bulunan tek Türk firması olarak, sektöre uygun çözümler üretirken hiç bir zaman “çeşme akıyorken küpümüzü dolduralım” zihniyetiyle hareket etmemiştir.Hiç bir zaman sektörümüz olan elektrostatiğin dışına çıkmadık ve hep kendi alanımızda dünyada 1 numara olmak, standartları belirlemek için çalıştık.Faaliyet alanımızın dışına çıkıp kesemizi kısa yoldan doldurmaya çalışmadık.
Başlangışta İl Çevre Müdürlükleri Ram bacası kokusu üzerine onay verdiklerinden duman üzerine koku püskürterek kokuyu bastırma yoluna gitmeyerek maddi kayıp yaşadık.
Ancak en doğru olanı yaptık dumanın tamamını arıtarak atık kullanılabilir yağa çevirerek kokuyu ve dumanı tuttuk.Geldiğimiz noktada sıcak Ram dumanından işletmeye maksimum oranda sıcak su veya Ram içerisine temiz sıcak hava vermeyi başardık.
Her çeşit mühendislik firmalarının yurtdışından ne buldularsa getirdikleri her marka elektrostatik filtreleride tamir ederek tekstilciyi mağduriyetten kurtarıyoruz.
Filtreniz ne marka olursa olsun, yedek parçası ister olsun ister olmasın her markanın tamirini başarılı ve garantili bir şekilde yapan tek firma olmanın gururunu yaşıyoruz .
Firmamız 100.000 Metreküp ve 10 kW ye kadar Elektrostatik Filtre üretmektedir.Daha üst kapasiteler için Siemens ürünlerinin satış ve servisiyle yetkiliyiz.Siemens in gücünü hep arkamızda bulduk.Çözemediğimiz heryerde arkamızda duran ana firmamız Siemens in gücüyle güçlendik.Bu yolda dünyanın her yanına ağırlıkla ihracat üzerine üretimimiz devam etmektedir

Ram Dumanı Filtrasyonu